Wybór pokryć dachowych przysparza zainteresowanym osobom sporych problemów, dlatego też warto poważnie podejść do tematu. Pod lupę należy wziąć przede wszystkim funkcjonalne i łatwe w układaniu gonty drewniane, które idealnie spiszą się zarówno na dachach o małym spadku, ale też na tych o dużo większym spadku. Trzeba jednak dobrać wtedy gont drewniany o właściwych wymiarach, ale dla fachowców nie będzie to stanowiło problemu. Takie elementy zapewniają szczelne pokrycie dachu, a co za tym idzie mieszkańcy nie będą musieli obawiać się o to, że dach będzie przeciekał.

Do gontów dołączane są specjalne akcesoria, w postaci wypustek, dzięki którym można je ze sobą łatwiej łączyć, dzięki czemu proces ich montażu nie jest zbyt długi. Dużą popularnością na polskim rynku cieszą się zwłaszcza gonty łupane, a więc elementy o nierównej powierzchni. Pięknie prezentują się one na dachach w nowoczesnych domach, więc warto zastanowić się poważnie nad skorzystaniem z takiej opcji zwłaszcza, że produkowane są one obecnie na szeroką skalę. Dobrze będą z nim wyglądać również lampki choinkowe.

Gont łupany to bardzo trwały i solidny materiał, ponadto nie nasiąka zbyt szybko, nie gromadzi się na nim wilgoć oraz pleśń i grzyby. Widać wyraźnie, że takie rozwiązanie może być zastosowane praktycznie w każdym domu z bali, ponieważ użytkownicy będą z tego bardzo zadowoleni.